For HNHFitnes Members Only

What Can I do on myiclubonline.com?
  • Make a payment
  • Change your billing information
  • View Health Club policies
  • Update email, phone number, address, and more
  • Print a copy of your membership agreement
  • View and print payment and check-in history
How do I register on myiclubonline.com?
  • Go to www.myiclubonline.com
  • Click on "new user register"
  • Create your new account and then follow the steps.
Monday Time Instructor Location Class Intensity Level
Group Cycle Express 5:15 5:15-5:45 am Donna R. Studio 3 C 3
Core Conditioning 5:45-6:15 am Donna R. Studio 1 S/F 3
Body Sculpt 8:00-9:00 am Donna R. Studio 1 S/F 3
TRX Suspension Training 8:15-8:45 am Toby Stud.1/GF S 3
On the Bag 9:00-10:00 am Toby Studio 2 C/S 3-4
Group Cycle 9:00-10:00 am Chris D. Studio 3 C 2-3
Stretch 10:00-11:00 am Roger Studio 2 F 1-2
Fitness Over 50 11:00-12:00 pm Toby Studio 2 C/S 2-3
Senior Sneakers 12:00-1:00 pm Toby Studio 2 C/S/F/R 1-2
Chair Yoga 1:30-2:30 pm Eugenia Studio 1 F/R 1-2
Booty Barre, Flex & Flow 4:00-4:45 pm Donna S. Studio 1 S/F 2-3
TRX Suspension Training 5:00-5:45 pm Donna S. Stud.1/GF C/S 3-4
Absolution 5:30-6:00 pm Helen Studio 2 S 3-4
Group Cycle 6:00-7:00 pm Dina Studio 3 C/S 3-4
Power Hour 6:00-7:00 pm Helen Studio 2 S 3-4
Tuesday Time Instructor Location Class Intensity Level
Pilates Barre 5:15-6:15 am Kate Studio 1 Type 3
TRX Circuit 8:00-8:45 am Denise Stud.1/GF C/S 3-4
Absolution 8:30-9:00 am Kim Maz Studio 2 S 3-4
Cardio/Strength Interval-CS 9:00-10:00 am Kim Maz Studio 2 C/S 3-4
Group Cycle 9:00-9:45 am Dina Studio 3 C 3-4
Yoga To The Core 10:00-11:00 am Laura M. Studio1 S/F 3-4
Zumba 11:00-12:00 pm Kim T. Studio 2 C 2-3
Absolution 5:30-6:00 pm Audrey Studio 2 C/S 2-3
Cardio Sculpt 6:00-7:00 pm Audrey Studio 2 C 3-4
Group Cycle 6:00-7:00 pm Donna S. Studio 3 C 3
Flow Yoga 7:00-8:00 pm Michele Studio 1 S/F 2-3
Bootcamp 7:30-8:30 pm Ben Studio 2 C/S 3-4
Wednesday Time Instructor Location Class Intensity Level
Group Cycle 5:15-6:15 am Kate Studio 3 C 3
Yoga Basics 8:30-9:00 am Fay Studio 1 F/R 1-2
Absolution 8:30-9:30 am Chirs D. Studio 2 S/B 3
Step Fever 9:00-10:00 am Chris D. Studio 2 C 3
Group Cycle 9:00-10:00a am Roger Studio 3 C 3
Body Sculpt 10:00-11:00 am Kim Maz Studio 2 S 3-4
Fitness Over 50 11:00-12:00 pm Toby Studio 2 C/S 2-3
Senior Sneakers 12:00-1:00 pm Toby Studio 2 C/S/F 1-2
Delay The Disease (DTD) 1:30-2:30 pm Kim Mih. Studio 2 C/S/F/R 1-2
Body Sculpt 4:00-4:45 pm Janine Studio 2 S/F 3
Ball Blast 5:30-6:00 pm Helen Studio 2 S/F 3
Row & Go 6:00-6:45 pm Ben Row Area C 3
Body Sculpt 6:00-7:00 pm Helen Studio 2 C/S 3-4
Group Cycle 6:00-6:45 pm Sheri Studio 3 C 3-4
Thursday Time Instructor Location Class Intensity Level
Morning Strength 5:30-6:30 am Sherl Studio 2 C/s 3
Cardio/Strength Interval-CSI 7:30-8:30 am Toby Studio 2 C/S 3-4
Absolution 8:30-9:30 am Kim Maz Studio 2 C 3-4
TRX - U Can Do It 9:00-9:45 am Roger Stud. 1/GF S/F/B 2-3
Cardio/Strength Interval-CSI 9:00-10:00 am Kim Maz Studio 2 C 3-4
Group Cycle 10:00-10:45 am Chris D. Studio 3 C 3-4
Stretch 10:00-11:00 am Roger Studio 2 F 1-2
Tai Chi 11:00-11:50 am Hasmig Studio 2 R 1
Zumba 12:00-1:00 pm Brittany Studio 2 C 2-3
Mat Pilates 4:00-5:00 pm Maureen Studio 2 S/F 2-3
Booty Barre 5:00-5:45 pm Audrey Studio 1 S/C/F/B 3
30/60/90 5:45-6:30 pm Audrey Studio 2 C/S 3-4
Group Cycle 6:00-6:45 pm Chris D. Studio 3 C 3-4
Tai Chi 6:30-7:30 pm Hasmig Studio 2 R 1
Friday Time Instructor Location Class Intensity Level
Group Cycle 5:15-6:15 am Donna R. Studio 3 C 3
Yoga Basics 8:30-9:00 am Fay Studio 1 F/R 1-2
Arms, Abs & Assets 8:30-9:00 am Denise Studio 2 S 3-4
Bootcamp 9:00-10:00 am Denise Studio 2 C/S 3-4
Group Cycle 9:00-10:00 am Donna S. Studio 3 C 3-4
Core Conditioning 10:00-11:00 am Linda C. Studio 1 S/F 2-3
Fitness Over 50 11:00-12:00 pm Janine Studio 2 C/S/F 2-3
Senior Sneakers 12:00-1:00 pm Kim H. Studio 2 C/S/F/R 1-2
Delay The Disease (DTD) 1:30-2:30 pm Kim H. Studio 2 C/S/F/R 1-2
Relax and Restore Yoga 5:30-6:30 pm Maureen W. Studio 1 R/F 1-2
Saturday Time Instructor Location Class Intensity Level
Group Cycle 7:45-8:45 am Donna R. Studio 3 C 3
Bootcamp 8:00-8:45 am Maxx Studio 2 C/S 4
Gentle Yoga 8:45-9:45 am Laura Studio 1 S 3
Body Sculpt 9:00-10:00 am Audrey Studio 2 S 3
Cardio Kick 10:00-10:45 am Audrey Studio 2 C 2-3
TRX Suspension Training 10:00-10:45 am Donna S. Stud.1/GF S 3-4
Flow Yoga 11:00-12:00 pm Eugenia Studio 1 F/R 2-3
Sunday Time Instructor Location Class Intensity Level
Group Cycle 8:00-8:45 am Tanaz Studio 3 C 3-4
Bootcamp 9:00-10:00 am Audrey Studio 2 C 2-3
Pilates Flow 9:00-10:00 am Patti Studio 1 S/F/B 2-3
Body Sculpt 9:00-10:00 am Audrey Studio 2 S 3-4
Group Cycle 10:00-11:00 am Linda D. Studio 3 C 3-4
Zumba 11:00-12:00 pm Kim T. Studio 2 c 2-3

To learn more about Personal Training or to make an appointment with a trainer, visit the front desk or call 201-262-4626.


Copyright© 2017 HNH Fitness®, All rights reserved.
514 Kinderkamack Road, Oradell, NJ 07649
P: 201-262-4626 | F: 201-262-4749 | E: hnhfitness@holyname.org
HNH Fitness Member Login